Główna » Artykuły » Moje artykuły

Budujemy bez barier

Budynek projektowany od zera, w sposób aby mogły z niego korzystać niepełnosprawni, a mówimy tutaj o domu jednorodzinnym najlepiej wykonywać w systemie domu parterowego. Odchodzą wtedy problemy z najbardziej kosztownym transportem pomiędzy kondygnacjami.

Dom parterowy ma swoje główne zalety w rozmieszczeniu wszystkich niezbędnych pomieszczeń na jednej kondygnacji.

platformy schodoweW tym systemie zarówno kuchnia, sypialnia jak i pomieszczenia użytkowe, w tym garaż może znajdować się dokłądnie na poziomie gruntu. Dzięki temu możliwe jest niedopuszczenie do powstania barier architektonicznych, które uniemożliwiłyby osobie niepełnosprawnej przemiszczanie się między pokojami. Występować mogą jedynie progi w drzwiach frontowych, drzwiach do pomieszczenia garażu czy oknach tarasowych. Jednak odpowiednie modele w których progi są niemal niezwuważalne dostępne są już na rynku. Dzięki takim rozwiązaniom niepełnosprawni mają swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń i ogrodu oraz wyjścia.

Problemy domu parterowego

Domy parterowe zwykle projektuje się tak, aby wejście na poziom 0 był powyżej gruntu. Ma to duże znaczenie podczas projektowania, wykonywania i samej "pracy" fundamentów. Aby dobrze izolować ściany budynku od wilgoci i chłodu jaki transportowany jest od fundamentów stosuje się odpowiednie folie izolacyjne. Ich stosowanie wymagało różnicy poziomów między ziemią a górną granicą fundamentów.

Przebudowa istniejącego obiektu

Jeżeli inwestor chce dostosować istniejący obiekt do potrzeb niepełnosprawych sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Domy projektowane jeszcze kilkanaście lat temu budowane były zgodnie z tradycjami domów wyposażonych w schody, kondygnacje i piwnice. Dostęp do wielu pomieszczeń dla osoby niepełnosprawnej nawet na jednym poziomie byłby kłopotliwy. Progi i związane z nimi różnice poziomów są nie do pokonania przez wózki inwalidzkie. Zajmując się projektem dostosowania takiego budynku do potrzeb niepełnosprawnych architekci zwracają szczególną uwagę na pokonanie schodów. Budowa klasycznej windy osobowej w budynku 1 czy 2 kondygnacyjnym jest niemożliwa ze względów konstrukcyjnych oraz finansowych. Koszt budowy windy przekracza kilkadziesiąt a nawet i sto tys. zł. Mało który inwestor wyłoży takie pieniądze na zbudowanie jednego tylko elementu którego wartość przekracza często wartość całej konstrukcji domów. W takich przypadkach stosowane są inne elementy likwidowania barier architektonicznych:

dźwigTe ostatnie konstrukcje umożliwiają zamontowanie prowadnika w ścianie klatki schodowej, oraz poruszanie się samej platformy pokonstrukcjach schodowych wykonanych zarówno w torze prostym jak i skrętnym.

Te rozwiązania również nie są bezkosztowne, jenak kwoty jakie są przeznaczone na platformy schodowe są kilkaktornie mniejsze niż inwestycje w windy. Weźmy pod uwagę również, że dofinansowanie na platformy przyschodowe jest bardziej prawdopodobne do uzyskania niż inwestycja w dźwigi osobowe. Podobne rozwiązanie znajdziesz również tutaj

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: pozycjoner1 (06.18.2015) | Autor: Jakub Miczyński
Wyświetleń: 718 | Tagi: domy bez barier, budowa domu bez barier, domy dla niepełnosprawnych | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Witaj, Gość!
Czwartek, 04.25.2024