Główna » Artykuły » Moje artykuły

Wybór windy schodowe do piętrowego domu

W polskim systemie prawnym istnieje pewna dowolność w interpretowaniu przepisów.

Co prawda prawo interpretuje się w wielu krajach i zwykle nie przynosi to większych niedogodności dla obywateli. Dzieje się tak, gdyż urzędy opierają się na wzajemnym interpretowaniu niejasności przepisów. Dlatego obowiązujące w ich krajach precedensy są wykorzystywane przy wydawaniu kolejnych decyzji nie tylko w tym samym urzędzie, ale również w innych miastach na terenie kraju. Jasne przepisy pozwalają na odpowiednie funkcjonowanie urzędu i wykonywanie obowiązków urzędniczych, a nie utrudnianiu rozpoczynania tych procedur przez petentów i nakładania opłat na rzecz urzędów.

pokonywanie barierPrzygotowanie projektu windy schodowej

Przygotowując projekt widny schodowej musimy wcześniej uzyskać odpowiednie informacje w urzędach wydających decyzje budowlane niezbędne przy dokonywaniu instalacji takich urządzeń. Okazuje się, że przepisy obowiązujące w jednym mieście nie znajdują zastosowania w innym. Przykładem jest sprawa niepełnosprawnego z Będzina, który stracił dotację ponieważ nie było go stać na wydanie pozwolenia na budowę, którą tamtejszy urząd wymagał przy windach schodowych. Co ciekawe do wybudowanie podobnej instalacji w Krakowie nie ma takiego obowiązku.

Niejasność prawa budowlanego pojawia się zaraz na jego początku, czyli niemal we wstępie do ustawy o prawie budowlanym. Art. 28 / 1 wskazuje:

 

 

roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z wyjątkiem robót zwolnionych z tego obowiązku na podstawie art. 29-31.

Pojawia się więc w kolejnym artykule prawa budowlanego odesłanie do katalogu robót zwolnionych z tego obowiązku. Jego skład ustalany jest nie mniej nie więcej niż przez ministra właściwego.

Konsekwencje niestosowania się

Jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do montowania urządzeń typu widny dla niepełnosprawnych w polskich warunkach prawnych przekonał się pewien mieszkaniec Będzina, który wraz z rodzinom był niemal uwięziony w swoim mieszkaniu. Jako poruszający się na wózku inwalidzkim mieszkając na wyższym piętrze budynku był bardzo ograniczony jeżeli chodzi o poruszanie się. Po 3 latach starań o dofinansowanie widny dla niepełnosprawnych i uzyskaniu owego wsparcia finansowego całe prace przy instalacji windy spełzły na niczym przez gorliwość urzędników Starostwa Powiatowego. Dowolność w interpretowaniu przepisów prawa budowlanego w Polsce okazała się być dla jego projektu zgubna.

Więcej o sprawie

Więcej o konstrukcji widny schodowej

http://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: pozycjoner1 (05.20.2015) | Autor: Szm
Wyświetleń: 72656 | Tagi: Winda, urzedy, przepisy, widny dla niepelnosprawnych | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Witaj, Gość!
Środa, 04.24.2024