Prezentował typowy na rzecz wielu inwestorów brak informacji na temat konieczności osób spośród niepełnosprawnością. Częściowo oglądanych rezydowań na odkrywczych osiedlach Anita byłaby w stanie oddzielnie mieszkać, atoli po zrealizowaniu w nich różnych zmian. Niestety, nuże poza nimi nie mogłaby normalnie działać. Zbyt ciasne chodniki, iżby mogła wzruszać się na wózku, wszechobecne krawężniki, niedostępne sklepy ze schodami przedtem wejściem, bubel w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej - czyniły te położenia nieprzyjaznymi na rzecz niej jak poruszającej się na wózku.

- Widziałam podjazdy aż do głównych przejścia budynku o tak kolosalnym kącie nachylenia, że oddzielnie nie byłabym w wlezie po nich wjechać - opowiada Anita. - Na nowym osiedlu w Wilanowie zamontowano elektroniczne rampy obok schodach, jakkolwiek trzeba stało się czekać, aż ktoś spośród ochrony domu mnie zauważy i wybędzie z kluczykiem i sformuje rampę. Nie wyobrażam samemu, że czekam z zakupami zimą ewentualnie w deszczu przed rampą, aż wybędzie ktoś spośród kluczykiem, odbezpieczy platformę, sformuje ją, rozłoży, zjedzie w dół, a później mnie wciągnie. A podczas gdy okaże się, że rampa jest fatalna, co częstokroć się, na nieszczęście, zdarza? Owo bez sensu. Nie jestem pewny, kto na to wpadł, bo nakład pieniężny na platformy przyschodowe wydaje się duży oraz trzeba odrzyna konserwować. Podnosi się nowe mieszkania oraz osiedla, oraz montuje archaiczne rampy. Szybciej i taniej jest zafundować podjazd ewentualnie małą windę.

Kamil Kowalski, projektant osiągalność, przyznaje, iż montowanie elektronicznych ramp przyschodowych do wpakować się w odkrywczych budynkach mieszkalnych to 1 z najgorszych rozwiązań, po jakie dobiegają deweloperzy. Rampy, zamiast uprościć życie ludziom na wózkach, często im je utrudniają.

- Myśl kluczyka aż do uruchomienia rampy, który dający się wykorzystać jest tuż przy ochrony domu, to nie jedyny bajda - stwierdza Kamil Kowalski. - człowiek na wózku, aby przyzwać kogoś spośród ochrony, winno do nich zadzwonić domofonem, a ów przecież wydaje się przy znaczących drzwiach, czy ponad rampą i schodami. Budynek posiada więc rampę, ale później jest nieosiągalny.

Anita, nie mogąc odszukać dla siebie odpowiedniego lokum, zdecydowała się je nabyć w wlezie surowym, wewnątrz niższą wydatki, na osiedlu przyjaznym na rzecz osoby na wózku, oraz dostosować odrzyna do własnych potrzeb. Na końcu takie odkryła. Powiększyła łazienkę, przesuwając ściankę działową, w zastępstwie, gdzie puder stać bidet, wstawiła muszlę toaletową, oraz gdzie wanna - brodzik bezprogowy. Spośród małego pokoju przewidzianego lecz wciąż na toaletę, zrobiła „komórkę na rzeczy”. Umieściła u dołu włączniki stanowisk, a cieniej kontakty. A właśnie zamontowała narzędzie pozwalające jej włączać oraz wyłączać węzłowe światło przy użyciu pilota. Owo duże urządzenie, aby leżąc w łóżku, nie musiała w tym zamysle przesiadać się na wózek. Zdecydowała się też na okna spośród obniżoną klamką, a w jednym - również otwierany elektryczne wietrznik.

- Chałupa było w stanie bezwartościowym, więc mogłam idealnie dostroić je aż do własnych konieczności, także przez rozmieszczenie sprzętów w łazience - dba Anita. - Było spośród tym do licha i trochę pracy, jakkolwiek okazało się najlepszym wyświetleniem. Do tego iks mebel kuchenny kupowałam spośród uwzględnieniem poprawniej dla nam wysokości.
Z okładem umowa

Indywiduum z niepełnosprawnością, kupująca chałupa będące nadal w trakcie kreacji, może w umowie zakupów zastrzec wszelkie dostosowania, które chce, iżby deweloper wykonał. Na rynku posiadamy nadpodaż rezydowań, więc dużej ilości deweloperów wydaje się gotowych na różne ustępstwa. Niekoniecznie atoli za mniejszą cenę. Przeważnie żądają pokrycia różnic w kosztach, np. okna pospolitego i okna z obniżoną klamką, banalnych drzwi oraz szerszych, ulokowania specjalnej muszli klozetowej oraz umywalki bądź pokrycia wydatków zmiany projektu - w sytuacji innego paktu ścian działowych w domu. Wpisane klauzule w umowie dają, na nieszczęście, złudne impresja bezpieczeństwa.

Poniekąd, jeśli dom stosunkowo swobodnie jest dostroić, często nie mówiąc o nim nie da się funkcjonować.
 Nazbyt wąskie trotuary, dla ludzie poruszającej się na wózku, krawężniki, sklepy ze schodami, brak niedaleko przystanku porozumiewania się miejskiej... fot.: Piotr Stanisławski

- Choćby nawet osoba niepełnosprawna uzgodni spośród deweloperem, podczas gdy jej chałupa ma stać się wykończone, winno to egzaminować i ponad tym nie kłaść się spać - ostrzega Kamil Kowalski. - Deweloper może umożliwiać, że obok schodach pozostanie podnośnik, oraz okaże się, że wydaje się zbyt ograniczony, dostęp aż do niego wydaje się utrudniony ewentualnie ma mężczyzna kiepską stan. Trzeba także uważać, iżby progi istotnie nie wystawały powyżej dwóch cm, oraz pochylnia nie była nazbyt stroma oraz bez spoczników. Tak naprawdę w umowie warto zapisać detaliczne informacje techniczne o wszystkim rozwiązaniu, oraz większość ludzi nie wie o wszystkich technicznych aspektach. Skutkiem tego nie są do końca pewności, co zastaną, i powinny być koniecznie sam jeden sprawdzać do licha i trochę rzeczy w ciągu budowy.

Jednostce na wózku może być ciężko to sprawiać, nawet gdy zdecydowała się na mieszkanie na parterze. Jeżeli znajduje się ono na lepszej kondygnacji, ani w ząb nie pozostanie miała takowej możliwości, bowiem windy montuje się na samym końcu inwestycji. Poddać próbie należy chałupa i blok mieszkalny, które deweloper reklamuje jak „dostępne dla nas niepełnosprawnych”. Tak bywa oznacza to dlatego że, że lecz wciąż przy przedłożeniu do domu zainstalowano pochylnię lub platformę przyschodową, większe drzwi natomiast że znajdują niskie progi albo ich nie posiada. I wydaje się to bezpretensjonalne z ów, czego postulują przepisy Poręczenia Ministra Infrastruktury w sprawie względów technicznych, którym powinny konweniować budynki mieszkalne i ich usytuowanie. Pozostałych ułatwień dla nas z niepełnosprawnością przepisy nie określają.

- Dlaczego kodeks mówią lecz wciąż o złożeniu osobom niepełnosprawnym dostępu aż do mieszkania położonego na parterze? - kutas architekt dr Katarzyna Jaranowska, autorka dużej ilości publikacji o dostępnej dziedziny publicznej dla nas niepełnosprawnych. - Przecież punkt programu ludzi nie chce zamieszkiwać na tąże kondygnacji czy też boi się z powodu włamań. Osoby niepełnosprawne mają zapatrywania i konieczności jak inni i są w stanie chcieć zamieszkiwać na samym szczycie, oraz nie tylko na parterze.
Kodeks bez udogodnień

Przepisy ani w ząb nie kolonizują się prostolinijnością samego chaty i nie stawiają małych wymagań inwestorom, aby zapewnili w domu mieszkalnym chociażby jedno chałupa wolne od momentu barier. Nie ma przeto słowa o tym, iżby łazienka spośród toaletą na rzecz osoby poruszającej się na wózku odkryła określoną minimalną wielkość, umywalka znajdowała się blisko muszli, a niedaleko nich stało się miejsce na składane poręcze, aby dojazd do wanny lub brodzika prysznicowego był bardziej ułatwiony, korytarz w mieszkaniu nieco szerszy (osoba na większym wózku wykręci się), klamki w oknach zamontowane u dołu (podobnie podczas gdy włączniki światła), a cieniej gniazda kontaktów elektronicznych. Przepisy nie stawiają deweloperom takich wymagań, więc wszelkie prace dostosowawcze spadają na osobę spośród niepełnosprawnością, jaka wprowadza się do innego mieszkania oraz od razu winno zrobić w nim renowacja.

- Nasza firma zapewniamy dla nas niepełnosprawnych dojazd do domu, a modyfikacji lokatorskie w mieszkaniu znajdują dodatkowo płatne - określono nam w spółce Chata Development, jaka otrzymała niepośledni tytuł Deweloper Mieszkaniowy 2012. - Damy radę wprowadzić wszelkie zmiany, które osoba niepełnosprawna chce: od momentu poszerzenia przejścia, wstawienia okien z obniżoną klamką, po inne porzucenia urządzeń w łazience - ale winno ona z kolei zapłacić.

Dużej ilości deweloperów zapoczątkowuje szeroko oczy i wargi, kiedy pytani są o oferowane dostosowania mieszkań na rzecz klientów poruszających się na wózkach. Istotnie było np. w 1 z największych spółek deweloperskich w Warszawie

- Podczas gdy tyle latek pracuję, nie spotkałam się jeszcze spośród takimi oczekiwaniem i ciężko mi rzec, jak technicznie wyglądałaby dokonanie dostosowania chaty do konieczności osoby na wózku - usłyszeliśmy od momentu jednego spośród handlowców korporacje. - Jedynymi pomocnymi ideami, jakie posiadamy dla osób niepełnosprawnych w naszych budynkach, znajdują windy, jakie doprowadzą odrzyna na piętra budynku. Atoli wszystkie różne prace, których potrzebuje ów osoba, iżby dostosować chałupa do własnych indywidualnych konieczności, musi sprawić we intymnym zakresie. Komplet ponad wzorzec jest tuż przy nas mało tego płatne. Oraz takie nakłady gopodarcze mogę obecnie zaproponować. Obecnie nikt nie będzie w stanie rzec - oraz nie wydaje się to następstwo naszej złej woli, jakkolwiek nie mamy takowej wiedzy - jakie ponadprogramowe koszty musiałaby ponieść indywiduum niepełnosprawna wewnątrz dostosowanie chaty do własnych potrzeb - jeszcze na etapie kreacji.

Witaj, Gość!
Piątek, 03.05.2021