Główna » Artykuły » Moje artykuły

Użytkowanie wind dla niepełnowsprawnych

Rozwiązania technologiczne proponowane przez dostawców urządzeń dźwigowych pozwalają na odpowiednie przygotowanie obiektu budowlanego pod podstawowe potrzeby. Winda osobowa jest rozwiązaniem bardzo wygodnym zarówno dla osób w pełni sprawnych jak też poruszających się o kulach i na wózkach dla niepełnosprawnych.

Windy osobowe są jednak rozwiązaniami budowlanymi których koszta są bardzo wysokie. Wybudowanie windy wiąże się z koniecznością otrzymania odpowiednich pozwoleń budowlanych, jak też sprawdzenia stanu technicznego obiektu (możliwości budowania szybu windy), oraz jeżeli obiekt jest starszym budynkiem – należy ocenić czy możliwe jest uzyskanie niezbędnej zgody konserwatora budynku. Koszty windy związane są też z wysokością do której ma sięgać kabina urządzenia.

Specjalistyczne windy dla niepełnosprawnych

Urządzenia jakie dostępne są dla administratorów budynków pozwalają jednak na odpowiednie przystosowanie budynku i jego ciągów komunikacyjnych pod potrzeby niepełnosprawnych. Co szczególnie ważne – ich nieduża wielkość oraz miniaturyzacja silników i siłowników windy pozwala na zastosowanie jej w budynkach które nie są w stanie utrzymać w swojej konstrukcji standardowej windy osobowej.

 

Rodzaje wind dla niepełnosprawnych

Windy dla niepełnosprawnych są urządzeniami przeznaczonymi do korzystania głównie przez wybraną grupę użytkowników budynku. Osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych korzystać mogą z wind dla niepełnosprawnych o konstrukcjach:

 

  • Pionowe windy (podnośniki)
  • Platformy dźwigowe pionowe
  • Platformy schodowe na torze prostym i krętym
  • Specjalistyczne schodołazy

Windy schodowe – dofinansowanie

Warto zaznaczyć, że możliwe jest uzyskanie znaczącego dofinansowania ze strony PFRON – urząd ten zajmuje się finansowaniem inwestycji mających na celu poprawę dostępności miejsc publicznych dla osób niepełnosprawnych. Również windy w budynkach mieszkalnych, które montowane są z przeznaczeniem pod osoby niepełnosprawne mogą otrzymać znaczne środki dofinansowania takiej inwestycji.

 

Zobacz więcej na stronie:

http://www.platformy-przyschodowe.pl/

http://www.inzynierbudownictwa.pl/dodatek_specjalny,dzwigi,artykul,klasyfikacja_dzwigow_i_kryteria_ich_wyboru,6131

http://pl.pl.allconstructions.com/portal/categories/50/1/0/1/article/7647/windy-dzwigi-podnosniki

http://www.uzywane-schodolazy.pl/serwisowanie-krzeselek-schodowych-platform-i-podnosnikow-pionowych/

 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: pozycjoner1 (06.24.2016)
Wyświetleń: 228 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Witaj, Gość!
Środa, 04.21.2021