Główna » Artykuły » Moje artykuły

Dom dla niepełnosprawnego - przystosowanie i finansowanie

O czym warto pamiętać, planując funkcjonalność domu, w którym będzie mieszkać osoba niepełnosprawna? Jeśli to osoba niepełnosprawna ruchowo, która porusza się na wózku, należy zrezygnować z wszelkich progów oraz łączenia różnych rodzajów posadzki, bowiem nawet niewielkie różnice wysokości mogą stanowić barierę dla wózka. Idealny dom dla osoby niepełnosprawnej to dom, położony na poziomie zerowym, do którego można wjechać po specjalnym podjeździe. Jednak nawet mieszkanie na tradycyjnym parterze będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zostanie zamontowana winda dla niepełnosprawnej osoby. Dzięki takiej windzie osoba na wózku może bez problemu dostać się do mieszkania, do którego prowadzą schody.

na wózku inwalidzkim

W niektórych przypadkach, np. przy znacznym stopniu niepełnosprawności ruchowej, przydatne mogą być także urządzenia dla niepełnosprawnych, zwłaszcza specjalne przyciski, którymi można wzywać inne osoby do pomocy. W miejscach, gdzie nie da się zainstalować windy dla osoby niepełnosprawnej, przydatne mogą być schodołazy kroczące, pozwalające na przemieszczanie osób na wózkach po niezbyt stromych schodach. W życiu codziennym przydatne będą także specjalne chwytaki, pomagające w podnoszeniu różnych przedmiotów oraz przemyślane rozwiązania architektoniczne. W tym przypadku chodzi o zaprojektowanie kuchni czy łazienek tak, aby osoba na wózku mogła z nich bezpiecznie korzystać.

wózek dla osób niepełnosprawnych

Warto pamiętać, że osoba niepełnosprawna, która jest właścicielem nieruchomości lub posiada zgodę właściciela nieruchomości na dokonywanie zmian, może złożyć wniosek do PFRON w celu pozyskania środków na likwidację barier architektonicznych. Takie wnioski składa się w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie właściwych dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. PFRON finansuje do 80% kosztów likwidacji barier, przy czym nie refunduje kosztów już poniesionych. W przypadku budowy windy czy podjazdu do budynku należy uregulować dodatkowe formalności, jak np. uzyskanie pozwolenia na budowę

Czytaj dalej:

http://garden-windy.ucoz.com/publ/windy_dla_niepelnosprawnych_na_budowie/1-1-0-3

http://garden-windy.ucoz.com/publ/udogodnienia_dla_niepelnosprawnych/1-1-0-6

http://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/winda-dla-niepelnosprawnych-cena

http://www.e-pelnosprawni.pl/refundacja-skladek/4/jak-zaczac-ubiegac-sie-o-srodki-z-pfron

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: pozycjoner1 (08.30.2016)
Wyświetleń: 243 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Witaj, Gość!
Środa, 04.21.2021