Główna » Artykuły » Moje artykuły

Windy schodowe w budynkach publicznych

 

Budynki z windami

Nowoczesne obiekty projektowane są i budowane zgodnie z wytycznymi prawa budowlanego nakazującego dostosowanie już na etapie projektowania obiektów użyteczności publicznej pod potrzeby osób posiadających problemy z poruszaniem się. Szczególnie dotyczy to osób poruszających się na wózkach dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawność ruchowa w dużej mierze ogranicza możliwości pokonywania nie tylko dużych różnic wysokości, schodów, ale również stosunkowo niedużych progów czy pochylni. Projektując obiekty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych niezwykle ważne okazuje się również wyprofilowanie wszelkich pochyłości i spadków.

Poruszanie się na wózku inwalidzkim sprawia, że niemożliwe jest pokonanie większych pochyłości, nawet jeżeli powierzchnia po której porusza się wózek inwalidzki jest całkowicie płaska. Przepisy budowlane dopuszczają maksymalny kąt nachylenia pochylni dla niepełnosprawnych na poziomie 6-15%. Określone zostało to w tabeli w artykule Jakuba Gardnera: Maksymalne nachylenie podjazdu

 

Do ruchu pieszego i dla osób niepełnosprawnych poruszających się przy użyciu wózka inwalidzkiego, przy wysokości pochylni:
a) do 0,15 m – 15% / 10%
b) do 0,5 m – 8% / 8%
c) ponad 0,5 m*) – 6% /8%

Windy schodowe stosowane w obiektach niedostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych

Ponieważ nie w każdych warunkach istnieje możliwość zaprojektowania przestrzeni tak aby wbudować pochylnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dopuszczane są w budynkach użyteczności publicznej odpowiednie urządzenia techniczne – windy schodowe umożliwiają zapewnienie niepełnosprawnym na przedostanie się pomiędzy kondygnacjami obiektu.

Urządzenia te nie należą do najtańszych, jednak na ich cenę w dużej mierze znaczenie ma indywidualny charakter produkcji – każde zamówienie wykonywane jest według indywidualnego zlecenia i dopasowane do istniejących warunków, w tym schodów i konstrukcji ścian przy których mają zostać zainstalowane odpowiednie windy schodowe dla niepełnosprawnych.

schody w obiekcieZobacz też dodatkowe informacje na stronie: Windy schodowe - Profesjonalny montaż na terenie całej Polski

 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: pozycjoner1 (01.27.2016)
Wyświetleń: 445 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Witaj, Gość!
Środa, 04.21.2021