Główna » Artykuły » Moje artykuły

Wykorzystanie technologii grzewczej w domach i magazynach

Nowoczesne systemy grzewcze często wykorzystują źródła energii cieplnej o niskim stopniu efektywności. Przez lata układy oparte o energię słoneczną nie były brane pod uwagę jako główne źródło ogrzewania wody użytkowej czy mieszkania/pomieszczenia jako całości.

Rozwój technologii grzewczych opartych o zasobniki wody

Wykorzystanie ciepłej wody jest wysokie dla pomieszczeń mieszkalnych oraz w miejscach sanitarnych - w łazienkach oraz ubikacjach zarówno w domach prywatnych, mieszkaniach, pomieszczeniach tego typu w firmie

budowa mieszkańDzięki ciepłej wodzie o odpowiedniej temperaturze można zapewnić domownikom i pracownikom odpowiednie warunki higieniczne. Solarne systemy grzewcze nie posiadają aktualnie wystarczającej mocy w wykorzystaniu celem grzewczym - w klimacie umiarkowanym w którym znajduje się Polska występuje stosunkowo duża ilość dni pochmurnych co ma znaczący wpływ na wydajność tego typu urządzeń.

Do powstania odpowiedniej ilości ciepłej wody należy zapewnić długotrwałe naświetlenie instalacji solarnej, która wykorzystuje glikol oraz próżniowe rurki izolujące odpływ ciepła na zewnątrz. Gromadzenie ciepła jest sposobem na wykorzystanie energii słonecznej w czasie, kiedy ludzie korzystają z niej najczęściej. W wielu przypadkach potrzeba taka występuje popołudniu i wieczorem - to okres kiedy systemy solarne nie pracują z dużą efektywnością. Z tego powodu na naszej stronie http://garden-windy.ucoz.com/ podejmujemy się krótkiej analizy opłacalności takich instalacji.

 

Jak magazynować ciepło?

Jako alternatywa dla ogrzewania z C.O. która daje ciepło do grzania pomieszczeń i za pomocą specjalnego płaszcza dogrzewa wodę użytkową stosowane są zbiorniki wody użytkowej. W zależności od potrzeb jakie wyliczają monterzy instalacji C.W.U. opartych o gromadzenie ciepłej wody stosowane są zasobniki o różnej konstrukcji i wielkości. Ceny zasobników ciepłej wody (zobacz na Chelchowski.pl ) w dużym stopniu zleżą od:

  • Producenta/dostawcy urządzenia
  • Pojemności zasobnika ciepłej wody
  • Zastosowanej izolacji cieplnej
  • Źródeł ciepła wykorzystanego do ogrzewania wody
  • Stosowanie zasobników zmniejsza koszty ogrzewania

Zarówno stosowanie zbiorników na wodę użytkową jak też wykorzystanie instalacji solarnych pozwala na znaczące oszczędności. Koszty ogrzewania konwencjonalnego wahają się w zależności od cen węgla, oleju, gazu. Te materiały często posiadają dużą zmienność cenową i koszta poszczególnych instalacji głównego źródła ciepła zależeć będą od rynków międzynarodowych. Z uwagi na dostępne technologie wykorzystuje się ciepło z kotłów do dogrzania wody użytkowej zgromadzonej w zbiorniku, a ceny zainstalowania takich rozwiązań budowlanych zwracają się po kilku latach użytkowania.

Autor: Piotr Kosior

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: pozycjoner1 (06.30.2016)
Wyświetleń: 207 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Witaj, Gość!
Środa, 04.21.2021