Główna » Artykuły » Moje artykuły

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Zgodnie z obowiązującym prawem deweloperzy zobligowani są do projektowania i budowania obiektów zgodnych z wytycznymi nie tylko przepisów przeciwpożarowych, ale również prawa budowlanego, które już podczas wcześniejszych nowelizacji wskazuje na konieczność likwidowania wszelkich, nawet potencjalnych barier architektonicznych.

Mieszkania w bloku dla niepełnosprawych

osoba na wózku inwalidzkimDostosowanie nowoczesnego budownictwa obejmuje konieczność stosowania odpowiednich urządzeń służących do pokonywania znaczących różnic wysokości terenu przez osoby poruszające się na wózkach, ale również problem ten może dotyczyć matek z dziećmi - wózki dziecięce dla bezpieczeństwa za które odpowiada właściciel terenu czy obiektu powinny być bezpiecznie przewożone za pośrednictwem pochylni. Dla niepełnosprawnych często niemożliwym do pokonania są schody i ciasne zakręty. Aby temu przeciwdziałać stosowane są odpowiednie platformy schodowe mające na celu przewiezienie niepełnosprawnych nad przeszkodami.

Gdzie stosuje się platformy dla niepełnosprawnych

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych (przykład) spotykamy często w budynkach użyteczności publicznej, których konstrukcja nie pozwala na znaczące zmiany - w tym budowę windy oraz zmiany w układzie komunikacyjnym obiektu.

Instalacja platformy schodowej pomaga wtedy osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich w sprawnym pokonywaniu tej bariery.

Współcześnie praktycznie nie występuje problem niedostosowania budynków nowszych konstrukcji do potrzeb niepełnosprawnych, jednak problem ten jest często wyraźnie widoczny w starym budownictwie. Mieszkanie w kamienicy czy bloku z wielkiej płyty o wysokości do 4-5 pięter bez windy to koszmar dla niepełnosprawnych. - mówi Jakub, przedstawiciel rodziców opiekujących się osobami niepełnosprawnymi.

Konstrukcje typu platforma schodowa dla niepełnosprawnych posiada pewne wstępne wytyczne jakie stosuje się względem miejsc w których urządzenie to ma pracować. Szczególnie ważne jest zachowanie odstępów i miejsc postojowych samej platformy.

  • Miejsce przed schodami na zaparkowanie platformy: 1,3 metra
  • Minimalna szerokość schodów na klatce w której ma poruszać się podest platformy schodowej: 1,1 metra

Ważne jest również zachowanie odpowiednich parametrów w skręcie schodów, jeżeli konstrukcja jaką deweloper planuje zamontować będzie platformą dla niepełnosprawnych o torze skrętnym. Wszystkie elementy i wytyczne są również w pewnym stopniu elastyczne, zapewniając możliwość zamontowania urządzeń w mniejszych pomieszczeniach. Pozwala na to indywidualna konstrukcja urządzenia dla niepełnosprawnych.

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: pozycjoner1 (10.15.2015) | Autor: Mariusz Woznicki
Wyświetleń: 475 | Tagi: pomoce, niepełnosprawni, dla niepełnosprawnych, likwidacja, windy, budownictwo, platformy | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Witaj, Gość!
Piątek, 04.19.2024